16-05-2021 Pilecki. Życie wypełnione Polską


„Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić…”

                     Witold Pilecki

W maju 1945 roku zakończyła się II wojna światowa. Dla Polaków był to czas niepewności i dużej niewiadomej związanej z przyszłością Ojczyzny. Polacy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej oraz wykazali się męstwem i odwagą w walce z okupantem. Niestety losy Polski zostały przesądzone na konferencjach Wielkiej Trójki. Odradzająca się po wojnie Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów. Część Polaków nie zaakceptowała tego stanu rzeczy i rozpoczęła działalność w podziemiu antykomunistycznym.

Film IPN „Niezwyciężeni” - https://www.youtube.com/watch?v=M7MSG4Q-4as

 Jedną z takich postaci był Witold Pilecki (1901-1948). Co prawda jego całe życie poświęcone było służbie Polsce - walczył w wojnie polsko bolszewickiej, następnie w wojnie obronnej 1939 roku oraz prowadził działalność konspiracyjną. Do historii przeszedł jako ten który w 1940 roku dał się schwytać w łapance, aby trafić do obozu Auschwitz, z którego w 1943 roku uciekł. Brał również udział w powstaniu warszawskim, a po jego zakończeniu trafił do niemieckiej niewoli skąd po zakończeniu wojny trafił do Polskich Sił Zbrojnych. Ostatecznie jednak postanowił wrócić do kraju by prowadzić działalność konspiracyjną i zbierać informacje o komunistycznych władzach. Został aresztowany w 1947 roku, a następnie skazany na karę śmierci. Unieważnienie wyroku nastąpiło już po transformacji ustrojowej, a w 2006 roku Witold Pilecki pośmiertnie otrzymał Order Orła Białego.

Zachęcamy do objerzenia niezwykłego koncertu „Pilecki. Życie wypełnione Polską” zorganizowanego z okazji 120. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego. To muzyczna opowieść przetykana wspomnieniami i fragmentami listów Pileckiego. W spektaklu wystąpili artyści Teatru Muzycznego „Od Czapy” pod kierunkiem Marcina i Lidii Pospieszalskich. Premiera koncertu odbyła się 12 maja o godz. 21:00 na antenie Polskiego Radia Program 1. Widowisko można obejrzeć na profilu MEiN na Facebooku. Materiał jest dostępny również w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=ip37DRwdUcs

 Dla chętnych: https://biogramy.ipn.gov.pl/bio/wszystkie-biogramy/106001,Rotmistrz-Witold-Pilecki.html

 

Daniel Siemiński – nauczyciel historii i WOS