24-04-2021 Akcja "Żonkile" w II b


Klasa II b brała udział w akcji “Żonkile 2021” upamiętniającej wybuch powstania w getcie warszawskim, 19 kwietnia 1943 roku. Akcji towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć” podkreślające siłę wspólnoty, znaczenie solidarności i potrzebę dialogu między podziałami.
W tym roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało wyjątkowe premiery filmowe i literackie. Nasza klasa skorzystała z pięknego opowiadania Zofii Staneckiej „Pamięć drobinek”, które poruszyło nas do głębi. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób możemy zachować pamięć o wydarzeniach, zarówno tych które wydarzyły się w naszych rodzinach, jak również tych dotyczących grupy ludzi, czy całych narodowości. Dowiedzieliśmy się również, dlaczego żółty żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci. Poznaliśmy sylwetkę Marka Edelmana i wykonaliśmy żółte symbole pamięci.
Złożyliśmy też sobie obietnicę, jak drobinki na Polanie Wspomnień, że będziemy pielęgnować pamięć i wspomnienia, ale przede wszystkim, że będziemy doceniać i cieszyć się z każdego dnia, bo „[…] najbardziej niezwykłym skarbem jest zwyczajne spokojne życie[…]”.
Katarzyna Myzia